Spoznajte protesty v Argentíne proti programu prezidenta Macriho

Protesty čiastočne paralyzovali vládne úrady, školy, banky a letiská, pretože opozícia voči politikám Macriho sprísňovania pásov vyvolala nové pochybnosti o jeho ponuke na opätovné zvolenie v októbri.
 
Zástancom slobodných trhov, Macri prišiel do úradu v roku 2015 ako favorit medzi obchodnými lídrami a investormi.

protest
 
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že stráca popularitu, keď zvyšuje dane a znižuje dotácie na verejné služby ako súčasť svojho úsilia o vymazanie primárneho fiškálneho deficitu v rámci dohody o pôžičke v hodnote 56 miliárd USD v pohotovostnom režime s Medzinárodným menovým fondom.
 
"Tento prezident je nebezpečný!" Pablo Micheli, šéf pracovnej skupiny CTA zastrešujúcej pracovnú skupinu, kričal na more demonštrantov zhromaždených na Plaza de Mayo v Buenos Aires. "Musíme držať viac štrajkov a pochodov, aby títo chalani nemohli od nás brať viac."
 
Argentínska predošlá líderka Cristina Fernandezová, populistická populistická populácia, ktorá zvýšila úlohu vlády v hospodárstve, získava na popularite a v októbri môže opäť kandidovať na predsedníctvo.
 
Macri propagoval sľuby "normalizácie" ekonomiky po ôsmich rokoch vládnej intervencie na trhoch pod Fernandezom.
 
"Vrátiť sa do minulosti by znamenalo samovoľnú deštrukciu. Znamenalo by to obetovanie dvoch alebo troch ďalších generácií," povedal Macri v utorok na adrese mimo hlavného mesta.
 
Peso zaznamenalo v piatok rekordne nízku úroveň a skončilo ťažký týždeň pre miestne trhy, ktorý bol zmätený úzkosťou nad recesiou Argentíny, infláciou 54% a nadchádzajúcimi voľbami.

demonstrace
 
Peso v pondelok získalo 3,37 percentné zvýšenie po tom, čo centrálna banka uviedla, že môže zvýšiť predaj na dolárovom devízovom trhu, aby tak ovládla šmyk lokálnej meny, ktorá v apríli stratila 2,12 percenta svojej hodnoty voči doláru.
 
Peso sa v utorok zvýšilo o ďalších 0,18 percenta, aby ukončilo zasadnutie na 44,29 dolára. Ekonomické vyhliadky krajiny však zostali temné, keďže chudoba stúpa a obchodná zadusenosť na benchmarkové úrokové sadzby dosahuje takmer 74 percent.