Ach, tá ľudská nenásytnosť

Nenásytnosť ľudí nemá hranice, akoby sme sa stále viac potrebovali obklopovať vecami, nakupovať a zhŕňať, o množstvách potravín, ktoré neskonzumujeme ani nehovoriac. Plytvanie sa stalo bežným, neberieme ohľad na to, že v niektorých častiach sveta k potrave nemajú prístup milióny ľudí a my ich zatiaľ na tony vyhadzujeme.

vývoj

Pravekí ľudia lovili len toľko, koľko spotrebovali
V praveku ľudstvo prežívalo vďaka pravidelnému lovu, z týchto úlovkov potom ľudia využili takmer všetko. Mäso zjedli a kožušinu používali ako prikrývky a tiež z nej šili odevy. Loviť obrovské zvieratá ako bol mamut nebolo práve najjednoduchšie, častokrát sa stalo, že pri ňom prišiel aj nejeden lovec o život.
Tu by sme sa mali zamyslieť nad tým, ktorý spôsob zaobstarávania potravy je rozumnejší.

-Postarať sa o dostatočné množstvo potravy a jednu kožušinu, ktorú si oblečieme, aby sme nezamrzli. Uskromniť sa v každom ohľade, čo znamená pauzu v love a radšej odpočívať, aby sme nabrali silu a energiu na ďalšie aktivity.

-Druhou možnosťou je aj napriek plnému žalúdku robiť si stále väčšie zásoby jedla a loviť vždy iné zvieratá, aby sme sa mohli pochváliť kožušinami z rôznych živočíchov. To si však vyžaduje neustály lov a s tým prichádza aj vyššia pravdepodobnosť vážnych zranení či dokonca smrti lovcov.

Asi so mnou budete súhlasiť, že prvá voľba je rozumnejšia.

Bohatstvo nie je zárukou šťastia
V období stredoveku, kedy vládli králi, mali právo na majetky a bohatstvo len ľudia, ktorí pochádzali z kráľovských rodov, vlastnili neskutočné bohatstvo, získané zdedením z generácie na generáciu. Obyčajným ľuďom sa o tom mohlo iba snívať, no napriek tomu v ich chudobných a jednoduchých obydliach panovala príjemná atmosféra, vrúcnosť a láska. Oproti tomu na kráľovskom dvore a na hradoch sa len intrigovalo a vraždilo s cieľom, aby sa ľudia ľahšie dostali k moci a bohatstvu. Blahobyt, ktorý dostali do vienka, sa zmenil na strach, obavy a nedôveru voči ostatným.

odpadky

Rivalita je aj dnes realitou, je podobná tej zo stredoveku, hoci priamo nevraždíme, ale základ je rovnaký už dlhé veky: získať moc a majetky len pre seba. Ale stále platí, že peniaze neprinášajú do našich životov vždy len šťastie.

Posted in Nezařazené