Beh je vášeň

Beh patrí k športom, ktorý buď milujete alebo ho nenávidíte. Ale len dovtedy, kým ho neskúsite sami, potom sa ho už nebudete vedieť vzdať. Viem, o čom hovorím, sama som vášnivou rekreačnou bežkyňou. Ale nebolo to vždy tak, na základnej škole som cvičila gymnastiku, potom balet, k behu som sa prinútila až v dospelosti, keď som si uvedomila, že v práci presedím väčšiu časť dňa a chýba mi pohyb. Ešte k tomu sme si zaobstarali aj psa, presnejšie sučku, takže na beh mám aj „parťáčku“.

běh

Vyhral beh
Spočiatku som zvažovala, akému fitnes športu sa budem venovať, ale keďže pracovná doba mi zabrala väčšiu časť dňa, cestovanie za športovými aktivitami by bolo veľmi zdĺhavé, pretože bývame na vidieku, tak aj vzhľadom na túto okolnosť mi beh prišiel do rany a zdal sa mi ako najlepšia alternatíva športovania. Dá sa vykonávať každý deň, nestojí takmer nič okrem investície do základnej výbavy, teda tenisiek, bežeckého oblečenia a fľaše na vodu. Potom to chce hlavne chuť a odhodlanie vytrvať.

Dôležitá je správna technika
Začiatky, ako v každom športe, neboli jednoduché, človek stále hľadá nejaké výhovorky, aby sa mu vyhol, ale všetko je to o pevnej vôli, potom už bude telo „ťahať“ vás. Dôležité je naučiť sa behať správne, vedieť dýchať, aby vás nepichalo v boku, pretože len ak ste v pohode budete beh, či hocijaký iný šport milovať. Je dobré, ak behávate vo dvojici, jeden ťahá druhého a spolu prekonávate problémy. Ja som si za partnera zvolila našu sučku a som veľmi rada, lebo ona je ťahúň, pri nej nesledujem čas, hodinka behu prejde ani si to neuvedomím a spokojné sme obidve. Behávame pravidelne, jedinou prekážkou je len nepriaznivé počasie, dážď či severák, ktorý by nás bol schopný odfúknuť.

psí běh

Partner je výhodou
Behávanie s partnerom tiež nemusí byť na škodu, práve naopak, jeden druhému ste inšpiráciou. Každý pritom môže bežať svojim tempom, nakoniec sa vždy stretnete. Dôležité vo vzťahoch je robiť veci spolu a komunikovať, podporovať sa a byť si navzájom oporou. Veď je známe konštatovanie, že ak už človek nevládze, znamená to, že ešte stále má k dispozícii 50% energie.