The Florida Project- nový, silne emotívny filmový snímok

Na svetlo sveta prišla zaujímavá snímka, ktorá je určite vhodná hodiny dlhých dialógov medzi ľuďmi, ktorí ju videli alebo sa ju ešte len uvidieť chystajú. Aby som bol konkrétnejší, ide o citlivú filmovú snímku s názvom The Florida Project. Toto filmové dielo navyše útočí na city i akýsi pohľad bežných ľudí o to viac, že pochádza z reálneho prostredia.

západ slunce

 Ukazuje aj tú druhú, temnú a ťažkú stránku údajného krásneho amerického života na slnečnej Floride. Neďaleko krásneho a radosť vyvolávajúceho Disneylandu sa nachádzajú farebné „slumy“, ktoré sú obývané zastupiteľmi chudobných menšín, ale aj sociálne skupiny hanobne prezývané ako „white trash“, čiže „biely odpad“, chudobnejšia a menej vzdelaná časť bieleho obyvateľstva. Táto časť územia má svoj zaužívaný poriadok, teda vlastne neporiadok spojený s bežným verejným násilím, samozrejmosťou je prostitúcia mladých žien (zrejme aj dievčat), ekonomiku tu tvorí obchod s drogami a takisto netreba zabudnúť spomenúť špinavé prostredie, ktoré je ideálne pre vznik mnohých chorôb, ale aj kariéru žobráctva.

Možno už túšíte, že pôjde o filmový snímok zo žánru dráma. Pod pojmom dráma si však možno predstavíme pomalý nekončiaci dej, trochu sivosť a nudu. No v tomto pípade sa pripravte na citový hurikán, ktorý s vami bude otriasať každú minútu filmu. Kritici ľúbia tento film zrovnávať s podobnou snímkou a to American Honey. Rozdiel je však v tom, že v novom filme The Florida Project sa na tieto bolestné veci nepozeráme skrz zrak dospievajúcich pracujúcich, ale z pohľadu detí, ktoré si biedu ešte nechcú uvedomiť a na každom dni sa snažia spoločne hľadať niečo pekné tak, ako deti z normálnejší miest. Taktiež hľadajú iba spôsob, ako sa zahrať a zabiť nudu, svoj osud a prostredie sa tak snažia ignorovať. Ide o dva protichodné pohľady, pričom deti prezentujú tú nevinnosť a hravosť, no ich okolie zasa dospelú skazenosť. 

dítě

Posted in Nezařazené