Modelovanie z hliny

Deti sa radi zašpinia. Je to pre nich prirodzené, zábavné a sú počas toho úplne mimo reality. Čo sa však stane, ak z toho dieťaťa vyrastieme a hlina nás bude stále priťahovať? Odpoveď je jednoduchá.  V ponuke rôznych voľnočasových centier alebo v súkromných zariadeniach voľného času máte na výber z viacerých možností.

keramika

Jednou z nich je využiť kurzy, ktoré ponúkajú vyššie spomínané kurzy. Môže ísť o modelárstvo, keramiku alebo hrnčiarstvo, ktorého popularita rastie raketovým tempom a čoraz viac centier voľného času (alebo aj súkromníci) si to uvedomuje. Preto nie je taký problém nájsť si príslušné centrum dokonca vo vlastnom meste, v prípade súkromnej osoby aj na dedine.

Výhod, prečo navštevovať takéto kurzy je veľa. Nižšie si o nich čosi málo povieme.
1.      Relax- samozrejme, pri utľapkávaní hliny alebo rytmickom dupkaní po pedáli hrnčiarskeho kruhu, je neskutočne jednoduché zabudnúť na stres každodenných dní a úplne sa oddať tejto mechanickej monotónnosti

2.      Zlepšovanie fyzických zručností- vyhováranie sa, že nie som dostatočne šikovný s rukami, je v tomto prípade zbytočné. Inštruktori sú sami modelármi alebo sochármi a tak vedia veľmi dobre, že začiatky sú náročné, no táto aktivita prináša výrazné zlepšenie nielen zručností tela, ale aj sústredenosti a trpezlivosti.

hlína

3.      Cenová dostupnosť materiálu- na začiatok stačia malé výrobky alebo sošky a mnohé obchody s potrebami pre kreatívnych ľudí ponúkajú skutočne výhodne balenia tzv. školskej hliny, ktorá sa používa hlavne pri kurzoch a teda si svoj malý modelársky ateliér môžete vytvoriť vo vlastnom prostredí.

4.      Radosť z vlastnej tvorby- nie je nič krajšie ako pozerať sa na výsledok svojej námahy. Výhodou modelovania z hliny je aj fakt, že po vypálení v špeciálnej peci svoj výtvor môžete vystaviť na miesto pre Vás špeciálne. Jeho hodnota sa tým ešte navýši a tiež je to dobrý spôsob prebúdzania kreativity a nadania.

5.      Spôsob balenia- možno budete prekvapení, ale viaceré dámy si zakladajú na kreatívnom prejavovaní si náklonnosti a tak vlastnoručne vymodelované srdce s vhodným nápisom môže byť prvým kľúčom ku krehkej umeleckej duši danej dámy.

ruce
 
Ak Vás tieto dôvody presvedčili, šup do najbližšieho kurzu, ktorý je zväčša za symbolický poplatok; ale jeho hodnota prevyšuje jeho cenu aspoň stonásobne; alebo si vyhľadať najbližšieho modelára a presvedčiť ho o svojich zámeroch.

Posted in Nezařazené