Rozprávkový ostrov Skye

Ostrov Skye patrí k súsostroviu Vnútorné Hebridy, ktoré leží v Atlantickom oceáne, je to jeho najväčší ostrov a leží blízko západného pobrežia Škótska. V 19. storočí tu žilo takmer 20 tisíc obyvateľov, no potom ich počet začal klesať. Zastavil sa až v 80-tych rokoch 20.storočia na počte asi 9 tisíc ľudí a v roku 2011 tu bolo zaregistrovaných už 10 008 obyvateľov.

jezero

Zažil aj dinosaury
Históriu ostrova môžeme datovať až do obdobia dinosaurov, pretože jeho stopy boli nájdené na brehu v mesta Staffin.Uložené sú v múzeu v tomto meste. Mesto je okrem toho zaujímavé aj okrúhlymi vežami, ktoré postavili pred asi 2000 rokmi, z niektorých sú už len ruiny, no ich účel nie je dodnes vyjasnený. Možno mali čeliť nájazdom votrelcov. Každá z veží má výborný výhľad na more a od seba sú vzdialené tak, aby boli jedna druhej na dohľad.

Opustené dediny
Najstarším obývaným hradom v Škótsku je Dunveganský hrad a bývali v ňom náčelníci klanu Mac Leodovcov. Tí patrili k dôležitým klanom na ostrove Skye. Hrad bol najprv postavený ako malý domček na skale v 12.storočí, ale keďže lady MacLeodová nebola spokojná s tým, že dom nemá ani maličkú záhradu, sídlo začali postupne zveľaďovať a v priebehu rokov sa dobudovával minimálne v desiatich etapách až do súčasnej podoby. Celý ostrov je posiaty zrúcaninami opustených domov, z ktorých tie vo vyšších polohách obývali pravdepodobne len ženy s deťmi a dobytkom hlavne počas leta, muži sa zatiaľ venovali zberu úrody. Tieto zrúcaniny svedčia o tom, že tu existovali celé dediny, a niektoré z nich obyvatelia opustili dobrovoľne kvôli neprimeranej vzdialenosti od škôl alebo dopravy.

podzim

Krásna príroda aj zaujímavé aktivity
Tento krásny ostrov je skvelým miestom na návšetvu hlavne milovníkov prírody. Žije tu aj veľa rôznych živočíchov, ako sú veľryby, delfíny, vydry, tulene či morské orly. Pri návšteve však nezabudnite vyskúšať aj netradičné aktivity, medzi ne patrí plávanie v rozprávkových jazierkach-Fairy Pools, ktoré sú plné nádherne modrej a kryštáľovo čistej vody. Medzi zaujímavosti môžeme zaradiť aj vysoký skalný stĺp Old Man, ktorý je dominantou celej krajiny a leží na severovýchode ostrova. Vystúpiť naň si vyžaduje trocha námahy, ponúkne vám však nádherný výhľad, ktorý za to určite stojí.