Vzdelávaním proti Alzheimerovej chorobe

Alzheimerová choroba postihuje na Slovensku, každý rok niekoľko stoviek ľudí. zároveň ide o najčastejšiu formu stareckej demencie. Našťastie sa je môžete úspešne vyhnúť. Základom je neustály tréning vášho mozgu.

stáří
 
Toto ochorenie je označované ako neurodegeneratívna porucha mozgu. Ani dnes však nie sú známe presné príčiny jej vzniku. Odborníci sa ale zhodujú v jednom. Proti jej vzniku môžete úspešne bojovať. Základom je, aby ste svojmu mozgu, nedali takpovediac vydýchnuť. Čím je človek starí, tým ťažšie si zapamätáva nové veci. určite ste od svojich starých rodičov počuli vetu, že majú vek na to, aby si niečo nepamätali, alebo že sú starí na učenie cudzieho jazyka, alebo prácu s počítačom. To je však tá najhoršia vec, ktorú môžeme nášmu mozgu urobiť. V momente, keď ho prestaneme používať naplno, veľmi rýchlo zlenivie a začne fungovať pomalšie. Je to veľmi podobné, ako s akýmkoľvek svalom v našom tele.
 

Čo dá mozgu zabrať najviac ?

Konkrétna odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Mozgu dá zabrať všetko, čo je preňho nové, všetko pri čom sa musí namáhať a trénovať. Podľa odborníkov vám určite pomôže štúdium cudzích jazykov. Pokiaľ sa na to necítite, snažte sa čo najviac čítať. Romantické, či historické romány vám v tomto smere až tak nepomôžu, aj keď i to je lepšie, ako nič. Mali by ste sa sústrediť hlavne na nové poznatky, teda náučnú literatúru, či sledovanie diania vo svete.
Podobne je to aj s novými zručnosťami. Nebojte sa ja v pokročilom veku dať na nové koníčky. Začnite modelovať z hliny, vyšívať, alebo zbierať známky. Akákoľvek aktivita, je pre váš mozog jednoznačne iba  pozitívna.

kniha
 

Krížovky a sledovanie televízie váš mozog nezachránia

Mnohí starší ľudia si myslia, že ak lúštia krížovky, svoj mozog trénujú dostatočne. To je ale omyl. Aj tu platí, že je to určite lepšie, ako by ste nerobili nič. Keďže však ide o činnosť, ktorá je v konečnom dôsledku veľmi repetitívna, najlepší tréning ňou nedosiahnete. Podobné je to aj so sledovaním televízie. Aj keď pozeráte správy, alebo politickú reláciu, či dokument, váš mozog je pri tejto činnosti stále pasívny.