Život svadbou nekončí. Čo potrebujete vybaviť po svadbe. Ešte pred odchodom na svadobnú dovolenku

Blíži sa vaša vytúžená svadba? Všetko sa točí okolo príprav a vy sa neviete dočkať? Život však nekončí, práve začína. A to nielen ten manželský, ale aj úradný.

V prvom rade si po 4 dňoch od sobášu musíte vyzdvihnúť sobášny list, bez ktorého nič nevybavíte. Vystavia vám ho na miestnej matrike. Dajte si hneď urobiť niekoľko overených kópií. Nakoľko ho požadujú na každom úrade. Keď už budete na matrike, je dobré si vybaviť aj prípadnú zmenu trvalého bydliska. Následne však neunáhlite návštevu iných inštitúcií. Ako ďalšie potrebujete vybaviť občiansky preukaz (OP), jeho nové číslo budete potrebovať. Ani zdravotný preukaz vám nevydajú bez riadne vypísanej žiadosti s novým číslom OP. A tak navštívte najskôr na políciu. Keď tam už budete, zvážte či nepotrebujete vybaviť rovno aj pas. Predsa len je jeho životnosť v prípade dospelých 10 rokov. Ak sa však chystáte na medové týždne do zahraničia, tak sa tomu nevyhnete. Ak ste vlastníkom vodičského preukazu, zmenu osobných údajov vykonajte aj v ňom. Vybavíte tak tri náležitosti jednou návštevou. Vystátím jedného radu.

nevěsta

Okrem priezviska u dám (prípadne aj u pánov, ktorí si zobrali manželkino priezvisko), si môžete nahlásiť zmenu adresy, titulu, stavu (ženatý/vydatá) a samozrejme vám v rámci služby grátis urobia aj aktuálnu fotografiu tváre i odtlačku prstu (od decembra 2013 sú vydávané elektronické občianske preukazy s kontaktným čipom). Pozor! Každý menený údaj musíte podložiť nejakým papierom. Budete potrebovať sobášny list, potvrdenie o trvalom pobyte, eventuálne doklad o udelení titulu. Odpadávajú vám však starosti, kde zohnať kolky. Pohodlne si vyberiete potrebný kolok v automate na mieste, kým čakáte. Pri vybavovaní si zvolíte, či si pre ne po vystavení zájdete sami alebo vám ich pošlú domov. A tiež dobu vystavenia pasu (od lehoty sa odvíja cena). Je preto smerodajné, kedy sa chystáte odletieť na medové týždne do zahraničia (v rámci Európskej únie postačí občiansky preukaz, v prípade vašich detí je potrebný pas od narodenia).

svatební cesta

Keď už máte hotový občiansky preukaz, viete obehať ostatné inštitúcie. Nezabudnite ani na svojho zamestnávateľa (potrebujete sobášny list i nový OP). Ten nahlási zmenu v sociálnej poisťovni (nahlásite na personálnom oddelení). V niektorých firmách poskytujú zo sociálneho fondu aj príspevok pri príležitosti sobáša. Ďalšou veľmi dôležitou zastávkou je zdravotná poisťovňa. Po nej putujete do banky (opäť pozor – okrem OP, sobášneho listu budú chcieť i pôvodný podpisový vzor, ktorý sa rokmi mohol zmeniť). Pozornosť venujte aj telekomunikačnej spoločnosti, ak využívate mesačné paušály.

V prípade, že neviete, kde všade máte ešte nahlásiť zmenu osobných údajov, existuje jednoduchá pomôcka – všade, kde využívate platenú službu, vedú vám účet a chodia faktúry (elektrárne, plynárne, bytové družstvo, kataster, dôchodkové správcoské spoločnosti, televízia, internet a ďalšie).

A takto s čerstvými dokladmi môžete vycestovať do celého sveta. Pozor však na zmenu čísla dokladov.