Komáre – podľa čoho si vyberajú svoje obete

Každý sme si už určite aspoň raz ponadávali na tie malé bezohľadné beštie, ktoré nás bez akéhokoľvek súcitu doštípu po celom tele viac, ako sa patrí. Sú skutočne veľmi otravné, a čo je najhoršie, ich uštipnutie zanechávajú nepríjemné opuchnuté miesta, ktoré zvyknú veľmi páliť, ba dokonca niekedy aj bolieť a svrbieť nás.

komár

Zaujímali ste sa však niekedy o to, prečo ste to práve vy, koho si vyberú za svoj cieľ a máte potom 30 štipnutí za obyčajnú pol hodinu, zatiaľ čo vaša priateľka nemá ani jedno? Aj na toto existuje svoje špecifické vysvetlenie. Pred tým, ako lietajúci vysávač krvi prichádza do skupinky ľudí, kde si hľadá nejaký cieľ, jeho zmysly ho prirodzene orientujú na konkrétnych ľudí, ktorí najlepšie spĺňajú jeho akési „požiadavky“.

“Komáre sa začínajú orientovať podľa pulzov oxidu uhličitého a potom pokračujú v lete proti vetru, pretože cítia vyššiu koncentráciu ako normálny okolitý vzduch,” uviedol etnológ Joop van Lun z University of Wageningen v Holandsku.
Boj proti nim je veľmi rozšírený, a veľká časť populácie a krajov sa sťažuje na obrovskú premnoženosť, týchto vyciciavačov. Ako proti nim však efektívne bojovať zatiaľ nevieme, jediné čo zatiaľ zmôžeme je používať chemické postreky, čo sa však nedá považovať za najvhodnejšie riešenie z dôvodu nie len chránenie životného prostredia, ale aj chránenia nášho vlastného zdravia, keďže takéto látky neprospievajú ani nám samotným.

parazit

Navyše, situácia tento rok je vraj na veľmi kritickej úrovni, sťažujú sa obyvatelia rôznych obcí, ale aj samotní starostovia, ktorí tvrdenia občanov len potvrdzujú a pridávajú sa k ich názoru. Ak to takto pôjde ďalej, tak o chvíľu bude v obciach či mestách žiť viac komárov, ako samotných občanov a to samozrejme nechceme. Zatiaľ jediné, ako si môžete pomôcť je na večer si obliekať dlhšie oblečenie, aby sa k vám ťažšie dostali.

Posted in Web