Netlačte svoje deti do školy

Každý človek sa snaží do budúcna pripraviť čo najlepšie. Čo však platí bez rozdielu je fakt, že namiesto detí musia o ich nasledovaní rozhodovať rodičia. Musíme teda hľadieť aj na to, že sa neraz dostávajú do konflikty dve povahy, ktoré nie sú svojím vekom a rešpektom rovnaké. Deti na rozdiel od rodičov nemajú dostatok skúseností a ani múdrosti, ktoré sú nutné na prežitie. Rodičia naopak rozmýšľajú niekoľko smerov naraz a ich deti sú pre nich hlavne investíciou, rovnako ako ich detstvo, ktoré sa neraz obetuje v prospech školy a vzdelania.

vlasy

Stres a nátlak
Takto to vidia deti, ktoré sa neraz musia prispôsobiť nadvláde rodičov. Tí si často neželajú rovnakú cestu pre dieťa, akú si oni vyberú. V rozhodovaní o strednú školu a ich budúce pôsobenie mladí ľudia ašpirujú na pozíciu, ktorá je im najbližšia, alebo ktorým školám dávajú prednosť ich kamaráti. Ak však rodičia tlačia na svoje ratolesti, kvôli nedostatočným výkonom a očakávajú od nich okamžitú zmenu, keď nastúpia na strednú, deti nedokážu zvýšiť svoj výkon. Viete teda, kedy má vaše dieťa dosť? Bohužiaľ, samé deti sa často nepriznajú k tomu, že už nevládzu. Rodičia si preto vysvetľujú ich chvíľkové stresy a únavu ako bežnú súčasť ich prípravy do školy.

Chceli by ste to rovnako?
Túto otázku si musíte klásť zakaždým, ak sa budete rozhodovať za svoje dieťa. Prirodzene by ste nechceli, aby vám niekto vybral gymnázium, ak vaše sny smerujú niekam inam. Treba si uvedomiť, že žiadna škola, ani stredná a ani vysoká, nevytvára pre vaše dieťa stabilné a zaručené pracovné miesto. V dnešnej dobe, kedy je všetko nejasné a viac ako krehké, to nie je možné. Preto netreba klásť zbytočnú vážnosť veciam, ktoré sa do budúcna nemusia zhodovať s pokročením doby. Ak chcete svojim deťom niečo zaručiť, začnite od seba. Investujte, kúpte nehnuteľnosť alebo začnite podnikať. Takto to bude aspoň vyváženejšie.

bruneta

Ako sa to prejavuje?
Stres a začínajúca úzkosť zo školy a strach zo splnenia rodičovských snov vyvoláva u nejedného mladého človeka psychologické problémy. Aj ten najvzornejší žiak je pod stálou paľbou stresu, keďže nie je ešte dospelým a nemá rovnaké psychické a fyzické schopnosti. Preto myslite na svoje deti a ich krehkosť, na ktorú ste kvôli puberte zabudli.