Nosenie reflexných prvkov – viete ich nosiť správne?

Slovo bezpečnosť je v spoločnosti skloňované pomerne často. Zodpovednosť za bezpečnosť pri výkone práce či dodržiavať určité pravidlá pri pohybe na vozovke by malo byť záujmom každého z nás. Existujú však prípady, kedy nemáme na našu bezpečnosť vplyv len my. Nepriaznivé počasie alebo situácia – to všetko dokáže nás a našu situáciu ovplyvniť. Za najlepší reflexný prvok možno označiť reflexné bundy. Nie vždy je však možné sa v nich pohybovať. Vždy je lepšie mať na sebe aspoň nejaký reflexný prvok. Vďaka ich správnemu umiestneniu a noseniu dokážete zvýšiť svoju bezpečnosť.

reflexní vesta
 

Reflexné bundy a váš pohyb na ceste – staňte sa vďaka nim viditeľným

 
Nosenie reflexných búnd je pre niektorých natoľko dôležité, že ich nosenie upravuje špeciálna norma. Táto norma upravuje minimálny počet reflexných prvkov, aký musí odev mať a akým spôsobom majú byť na odeve rozmiestnené. Reflexné bundy obsahujú veľký počet reflexných prvkov, vďaka čomu budete viditeľní. Sú charakteristické výraznou farbou (najčastejšie oranžová a žltá) a viditeľnými reflexnými prvkami, ktoré sú strategicky rozmiestnené. Ich nosenie sa odporúča hlavne pri výkone povolania, pri ktorom je pracovník väčšinou času vystavený vonkajším rizikám, a to napríklad pracovníci na cestách, železniciach či stavbách.
 

Reflexné prvky – označte sa tak, aby ste vás bolo vidno

 
Reflexné prvky predstavujú dôležitú súčasť bezpečnostných pravidiel cestnej premávky. Ich nosenie je dokonca upravené vyhláškou, ktorej hlavná podstata spočíva v povinnosti chodcov či iných účastníkov cestnej premávky mať pri pohybe po vozovke v nepriaznivom počasí (dážď, sneh, hmla, tma a podobne) dostatočné množstvo reflexných prvkov. Správnym nosením reflexných prvkov dokáže maximalizovať svoju bezpečnosť pri pohybe na cestách. Reflexné prvky sa odporúča umiestniť na viditeľnú časť vášho odevu a na tú stranu tela, ktorou budete bližšie ku vozovke. Vodič prichádzajúceho motorového vozidla vás lepšie zbadá v prípade, ak budete mať prvok umiestnený od úrovne kolien smerom nahor. Reflexný prvok musí byť viditeľný a mnohí chodci sa dopúšťajú rovnakej chyby, ktorou je umiestnenie reflexného prvku na určitú časť odevu, ktorý však zakryjú ďalšou vrstvou oblečenia alebo batožiny.

pracovní oděv
 
Vo všeobecnosti platí jedno jednoduché pravidlo – čím viac reflexných prvkov budete na sebe mať, tým lepšie. Vaša bezpečnosť sa ich nosením skutočne zvýši. Vhodnou alternatívou sú aj reflexné bundy, ktoré obsahujú dostatok prvkov. Vaša bezpečnosť a rovnako aj prevencia je naozaj dôležitá. Staňte sa vďaka kvalitným reflexným bundám na cestách viditeľní aj vy! Navštívte stránku https://www.dualbp.eu/, kde sa dozviete viac.