Nemôžem si dovoliť vylepšiť svoj počítač Vista. Čo môžem urobiť?

Spoločnosť Microsoft spustila systém Windows Vista v januári 2007 a prestala ju podporovať v apríli minulého roka. Akékoľvek počítače, ktoré stále používajú systém Vista, pravdepodobne majú osem až desať rokov. Najmä pevné disky sú čoraz náchylnejšie na zlyhanie po približne piatich rokoch, alebo 50 000 hodín používania, takže je dôležité udržiavať dobré zálohy.

macbooj

Vista bol dosť dobrý operačný systém, aspoň po tom, čo spoločnosť Microsoft vydala aktualizáciu Service Pack 1. Spoločnosť Microsoft odštartovala Windows 7, 8, 8.1 a niekoľko verzií systému Windows 10. Už to nestojí za to, že softvéroví poskytovatelia a webové stránky vynakladajú výdavky na testovanie, aby sa uistili, že fungujú s operačným systémom Vista.

Spoločnosť Microsoft už neposkytuje opravy zabezpečenia systému Vista a tiež prestala aktualizovať službu Microsoft Security Essentials. Preto by ste mali nainštalovať antivírusový softvér, ktorý stále podporuje Vista.
Budete mať tiež viac problémov s prehliadačmi. Jediný prehliadač, ktorý môžete efektívne používať, je Firefox. Zlá správa je, že Firefox prestane podporovať Windows XP a Vista v júli.

Aktualizácie systému Windows
Zlá správa je, že si nemyslím, že váš počítač  bude fungovať so systémom Windows 10. Spoločnosť HP tvrdí, že netestovala produkty, ktoré boli zakúpené pred augustom 2013 a taktiež pre nich nepísala žiaden ovládač Windows 10. Systém Windows 10 by mohol stále bežať s dodávkami Microsoft ovládačov, ale vy by ste to museli vyskúšať sami.

microsoft

Spoločnosť Microsoft nepodporuje inováciu z operačného systému Vista na systém Windows 10. Skúšanie by zahŕňalo vykonanie „čistej inštalácie“, ktorá odstráni váš súčasný softvér a aplikácie.
Môžete však prejsť na systém Windows 7. Prvou a najzrejmejšou nevýhodou je, že by ste si museli zakúpiť Windows 7 Upgrade alebo úplný softvér Windows 7.
Druhou nevýhodou je, že systém Windows 7 bude podporovaný až do 14. januára 2020 . Väčšina firiem však stále používa systém Windows 7 a očakávam, že väčšina dodávateľov prehliadačov a antivírových softvérov bude naďalej podporovať tieto systémy.

Možnosť Linux
Linux je známy tým, že slúži na predĺženie životnosti hardvéru. Existujú samozrejme aj niektoré nevýhody. Hlavným problémom je to, že systém Linux nespúšťa softvér systému Windows nainštalovaným spôsobom a nespúšťa programy ako sú Microsoft Office, Adobe Photoshop a Lightroom, Apple iTunes, QuickBooks od spoločnosti Intuit a väčšinu hlavných hier.
Ďalším problémom je naučiť sa používať Linux. Nie je to tak jednoduché, ako často tvrdia fanúšikovia, najmä ak niečo nefunguje. 

Posted in Nezařazené