Stavba móla na súkromnom pozemku

Čo budete potrebovať predtým ako začnete
Najmä pevné nervy pri vybavovaní všetkých povolení. Mať vlastné jazero alebo jeho časť nestačí, pred realizovaním svojho projektu budete potrebovať niekoľko dokumentov, medzi nimi list vlastníctva, kópiu z katastra, nákres projektu, povolenie výstavby móla, vyjadrenie štátnej plavebnej správy a pod.

zábradlí nerezové

Materiály vhodné na stavbu
Na zhotovenie móla je potrebné použiť materiály, ktoré sú šetrné k prírode. Znie to celkom logicky, ale niektorí si možno povedia, že super, použijem drevo z blízkeho lesa, ale aby mi nehnilo a dlhšie vydržalo, napustím ho niečím. Nemusíme Vám asi pripomínať, že v tej vode, do ktorej takéto drevo ponoríte, možno budú niekedy plávať Vaše deti a tie ryby, ktoré v nej žijú, možno budete niekedy Vy alebo niekto iný jesť.

Medzi dreviny, ktorých vlastnosti sú vhodné na takéto použitie, osvedčili sa svojou odolnosťou voči rozkladu vo vode a vydržia Vám bez problémov aj 50 rokov, patrí dub alebo agát. Použite opracované hranoly zbavené kôry.
Na zvyšok stavby, teda na podlahu je ideálne použiť rovnaké alebo podobné drevo, prípadne kompozitný materiál. Čo sa týka spojov, skúsení stavitelia sa zhodujú, že najlepšie je použiť nerezové spojovacie materiály (šróby a pod). To isté platí aj pre bezpečnostné prvky, ktoré sú vo vlhkom prostredí mimoriadne dôležité. Budete potrebovať pevné drevené alebo nerezové zábradlie cenník. Výsledný cenník Vám ušijú na mieru podľa Vašich potrieb.

ceník

Údržba
Faktorov, ktoré ovplyvňujú nutnosť údržby, je veľa. Samotná konštrukcia zapustená do vody môže vydržať veľmi dlho, čo závisí od druhu použitého dreva, hrúbky kolov, ktoré ste do podložia zapustili, ale aj teploty vody alebo množstva kyslíka, ktorý je v nej rozpustený.
Ak si necháte poradiť a použijete nerezové produkty na spoje a zábradlia, tiež podstatne zvýšite trvácnosť a bezpečnosť.