Bývate v byte, ale zatúžili ste po dome?

Často je to s kúpou bytu jednoduchšie a rýchlejšie ako so zaobstaraním domu. Zatiaľ, čo mnohí si svoj vysnívaný domček chcú radšej postaviť podľa svojich predstáv, na byt nie je potrebné čakať. Taktiež finančný obnos potrebný na jeho obstaranie nebýva tak náročný, ako v prípade domu. I keď povedzme si na rovinu, značná časť mladých ľudí, respektíve mladých rodín, nemá finančné prostriedky na to, aby si mohli z vlastných našetrených peňazí zakúpiť čokoľvek zo spomenutého.
Tu prichádzajú vhod služby bánk. Na začiatok preukážete, že dokážete vložiť nejaké percento z kupovanej sumy, výšku vášho platu a trvalý pomer v práci. Aby ste preukázali, že je predpoklad dlhodobej schopnosti splácania splátok hypotéky. Ak aj znalec so znaleckým posudkom preukáže, že hodnota kupovanej nehnuteľnosti sa blíži ku kúpnej cene, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou, po predložení mnohých papierových podkladov, stanete majiteľom vášho vysnívaného nového bývania.financování.jpg
Ako však roky idú, deti pribúdajú a vaše nároky na bývanie sa stupňujú, tak i vy zvažujete, či nenastal čas na vysnívaný domček.

Čo však robiť, ak ešte nemáte splatenú hypotéku ku zakúpenému bytu?

Na vašom hypotekárnom účte môže v kolónke zostatok svietiť ešte pekná zostatková suma, ktorú nie je vo vašich silách jednorazovo splatiť z časom našetrených peňazí. Najmä ak ste mali snahu splatiť hypotéku čo najskôr a nezostávalo veľa prostriedkov na veľké šetrenie.
Jednou z možností je byt predať, nasťahovať sa dočasne do prenájmu a z predajnej ceny splatiť dlžnú sumu. Až následne kúpiť hotový dom alebo pustiť sa do stavania nového.architekt.jpg
Ďalšou možnosťou je predaj bytu a kúpa nového, na ktorú prevediete v katastri svoju ťarchu. Je to však veľmi náročné a bude k tomu potrebná súčinnosť s bankou a katastrom. Všetko závisí, či aj váš potenciálny kupca si vybavuje hypotéku.
Možno ste si však niečo našetrili a našetrené peniaze ste sa rozhodli radšej investovať, miesto splatenia zvyšku hypotekárneho úveru. Ak to postačí na nákup pozemku, stavbu základov, základovej dosky i vytiahnutie múrov do výšky jedného metra, domček nebude nedosiahnuteľný sen. Jedná sa totiž už o “rozostavanú stavbu“, ktorú dokážete založiť pre účely hypotéky. Nemusíte tak zakladať nič iné.
Vzniknú však dve hypotéky. Môžete tiež byt prenajímať a nájom používať na splatenie zostatku hypotéky bytu. Musíte však mať preukázateľný príjem na splácanie oboch hypoték, nakoľko príjem z prenájmu sa nedá vopred preukázať. Po splatení záväzkov za byt sa môžete rozhodnúť, či ho predáte a získané financie použijete na predčasné splatenie časti hypotéky domu. Prípadne si ho ponecháte a do vášho rodinného rozpočtu bude mesačne pribúdať pasívny príjem.
Nezabúdajte však, že vám príjem v prípade žiadania o novú hypotéku alebo refinancovanie starej bude opäť preskúmaný a prehodnotené vaše možnosti. Ak máte už aj deti, banka musí myslieť aj na vašu vyživovaciu povinnosť určenú pre ne. A byt nemôžete predať skôr ako po 5. rokoch od zakúpenia. Inak sa nevyhnete dani z predaja.

Posted in Nezařazené