Veková diskriminácia

Poznáme pojem ageizmus, ktorý pozná aj množstvo straších občanov Slovenskej Republiky. Možno netušia čo tento pojem znamená, no pociťujú ho na vlastnej koži. Ide o diskrimináciu starších zamestnancov, kedy sú nahradzovaní mladšími. Môžu ľahko prísť o prácu z dôvodu nahradenia, pričom sú prepustení alebo znevýhodnení iba kvôli svojmu veku, ktorý však nedokážu ovplyvniť. Teda je to veľmi podobné rasizmu, kedy sa človekom pohŕda kvôli jeho pôvodu, ktorý tiež nedokáže zmeniť. Tento pojem poznajú skôr zamestnávatelia, no spoliehajú sa na našu nevodomosť a tento pojem hádžu do koša.
stařec a kniha
Zamestnávatelia veľakrát nemajú problém prepustiť 50 ročného človeka, ktorý im venoval roky snahy a odriekania, no teraz ho len tak nahradí niekto mladší a o tohto skúseného, šikovného 50 ročného občana sa nikto nezaujíma. Platí dane, je pracovitý, čistý register trestov, legálny občan SR, no žiaľ, znevýhodníme ho iba kvôli veku. A čo bude s jeho príjmami a rodinou? V jeho dobe nebola maturita samozrejmosťou ako dnes. Dnes sa k maturite dostane i hlupák, v jeho časoch to bolo inak. Maturita sa brala ako titul, skoro ako dokončenie vysokej školy, pričom maturovali iba tí, ktorí mali vysoké ambície. Ak chcel človek ísť po škole zarábať, maturitu si nerobil, s trojročným odborom sa zamestnal, pričom však nebol hlúpy. Len bola iná doba, iné kritériá, iný systém. Ten občan predsa nemohol tušiť, že prídu sociálne a politické zmeny a trojročný odbor mu bude nanič. Nemohol vedieť, že doba a systém sa zmení, on za tú zmenu nenesie ani zodpovednosť. Ten človek vie možno o dosť viac, než dnešný mladý človek, ktorý zmaturuje. Vsadil by som sa, že v mnohých prípadoch je to naozaj tak, že sú v skutočnosti vzdelanejší než dnešní ľudia, ktorých vzdeláva dnešný „demokratický“ systém a robí z nich budúcich otrokov, ktorí ani nepoznajú svoju históriu a ani svoje práva. Zostávajú v omyle a počúvajú iba polopravdy.Vlastne ani nepočúvajú, nezaujíma ich nič iba facebook.
stará žena a fotoaparát
• Táto diskriminácia sa dotýka aj opatrovateliek, skúsených starších žien, ktoré už s deťmi majú veľa skúseností. Nechodia na diskotéky, nevolajú k vám do bytu svojich oplašených partnerov, sú to zodpovedné staršie ženy, ktoré majú dlhoročný vzťah s deťmi. A vidíte, týka sa to aj ich. No vraví sa o novom kompromise, ktorého tituly znejú: Kompromis pri regulácii jaslí a opatrovateliek detí je na svete. Teda dúfajme, že nastane určitá spravodlivejšia rovnováha.

Posted in Nezařazené